História oddielu

O KLUBE
Je súčasťou OZ Slávia ŽU (predtým VŠD, resp.VŠDS) už od jeho vzniku v roku 1961. Patrí nepretržite k špičke slovenského (predtým československého) orientačného behu s mnohými reprezentantmi, majstrami Slovenska (aj Československa) a s nespočetným množstvom úspechov u nás ajv zahraničí.

HISTÓRIA
História orientačného behu v našom meste sa začala písať v roku 1960, keď sa VŠD presťahovala do Žiliny. S ňou prešli aj študenti a učitelia, ktorí predtým už aktívne pretekali ako napr. Ján Černý a Pavel Kluvánek – majstri ČSR 1957, či Karel Voleský – majster ČSR 1958. Títo a zopár ďalších boli iniciátormi založenia oddielu orientačného behu, ktorý najskôr rok pôsobil v Lokomotíve Žilina a od roku 1961 bol jedným zo zakladajúcich oddielov TJ Slávia VŠD. Značný výkonnostný rast nastal po roku 1973, kedy sa začala prejavovať systematická trénerská práca Petra Polónyiho (+1993) nielen s dospelými ale aj s dorastom. V tomto období posilnila oddiel čsl. reprezentantka Darina Čapuchová-Polónyiová a atlét Jozef Gajdošík, ktorý sa okrem pretekárskej činnosti začal venovať aj mládeži, čo bolo pre ďalší vývoj zásadné. Poroku 1989 úspešná história oddielu pokračovala.
Prvým reprezentačným trénerom sa po troch rokoch práce s výberom mládeže SR stal Jozef Gajdošík, ktorý v tejto funkcii viedol reprezentáciu aj na historicky prvých MS v Taliansku (juniori) a USA (seniori). Štartovali tam aj jeho zverenci Vandlíček, Ďurčová a Chupek. V súčasnosti „robí“ výsledky už ďalšia generácia orientačných bežcov na čele s Hošekovou či Chupekom ml. Oddiel má teraz 56 členov a predsedom je Darina Polónyiová.

ÚSPECHY KLUBU
V prednovembrovom období bol pre oddiel najúspešnejším rok 1975. Jeho členovia sa výrazne presadili na M-ČSSR keď získali hneď štyri medaily. Jaroslav Piják v doraste a Peter Polakovič v junioroch získali bronz, štafeta mužov v zložení V.Piják, Nožička, Polónyi, Polakovič striebro a štafeta dorasteniek (Čepigová, Milecová, Linetová) ďalší bronz. Súčasne družstvo dospelých obsadilo v 1.celoštátnej lige 7.miesto. Úspešné obdobie pokračovalo aj v 1976 keď družstvo obsadilo v lige 6.miesto a po prvý raz putoval titul majstra ČSSR aj do Žiliny zásluhou Jaroslava Pijáka. Do roku 1992 získali členovia oddielu ešte 37 titulov majstra Slovenska.
V ére samostatnosti, od 1993 až do dnešného dňa, získali orientační bežci Slávie ŽU celkom 106 titulov majstra Slovenska a viac než tri stovky medailí. V drese Slovenska sa na ME dorastu objavili 4x Klabouch, 2x Chupek ml., Hošeková, Košútová, na juniorských majstrovstvách sveta Vandlíček, 5x Ďurčová, 2x Hošeková a na seniorských majstrovstvách 3x Chupek st. a Ďurčová. Najlepším umiestnením je síce tohoročné 8.miesto Jakuba Chupeka z ME dorastu v Macedónsku ale aj 33.miesto Petra Vandlíčka na MSJ 1993 v Taliansku, 31.miesto Aleny Ďurčovej v Dánsku (1995) či 34.miesto Vandy Hošekovej v ČR (2013) sú pozoruhudné. Zo seniorských MS sa v novodobej histórii najviac cení 34.miesto Jozefa Chupeka na MS 1997 v Nórsku.